Crowdfunding bygger på tillid, og finansieringen kommer ofte fra personer, som kun har ringe eller ingen tidligere erfaring med investering eller udlån udenfor det etablerede finansielle system.

I Dansk Crowdfunding Forening har vi den holdning, at der bl.a. på den baggrund hviler et stort moralsk ansvar på skuldrene af projektindehavere samt crowdfunding-platforme i tillæg til den lovgivning, der regulerer de forskellige former for crowdfunding. Dette moralske ansvar har Fundbricks på ingen måde levet op til.

Det er rigtigt ærgerligt. For med mere end 320 mio. kr. rejst af Fundbricks til den del af ejendomssektoren, som traditionelt har svært ved at

...

Lige nu: Prøv 14 dage gratis.

Start ud med 14 dage gratis og få adgang til de vigtigste historier i startup-økosystemet under overfladen.

Herefter 120 kr./md ex. moms. Abonnementet fornyes automatisk, indtil det opsiges.

Allerede medlem?